Θεσμοθετούμε από το καλοκαίρι του 2020 (20/7-7/8) το Summer  Exhibition Tournament για αθλητές άνω των 18 ετών όλων των κατηγοριών που δεν έχουν βρει τον επόμενο σταθμό της καριέρας του σε ένα τουρνουά όπου ο αθλητής επιλέγει την κατηγορία όπου θέλει να παρουσιάσει τις ικανότητες του μπροστά σε ενδιαφερόμενους προπονητές όλων των κατηγοριών.

Η  ΔΟΜΗ

Οι κατηγορίες-όμιλοι χωρίζονται σε  εθνικές ( Α1, Α2, Β', Γ') και τοπικές κατηγορίες (Α', Β', Γ', Δ')

Εκτιμώμενες ομάδες ανα κατηγορία-όμιλο: 2-5 (max συμμετοχές ομάδων)

Εκτιμώμενος συνολικός αριθμός αθλητών 32-80 (max αριθμός αθλητών)

Εκτιμώμενος αριθμός αγώνων ανα κατηγορία-ομιλο: 4-6

Οι αγώνες θα διεξάγονται τις 2 τελευταίες εβδομάδες του Ιουλίου και ανάλογα με τη συμμετοχή και την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου.

Ο ΣΤΟΧΟΣ

Με τον τρόπο αυτό το Athens Sports Hall στηρίζει τους αθλητές στην προσπάθειά τους να ενταχθούν σε μία ομάδα δίνοντας την ευκαιρία σε προπονητές να παρακολουθήσουν τους αγώνες επίδειξης και να έχουν εικόνα από τους ελεύθερους αθλητές ώστε να συμπληρώσουν το roster της ομάδας τους σε μια χρονική περίοδο όπου οι ομάδες έχουν ολοκληρώσει τη μεταβατική περίοδο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται από Δευτέρα έως Παρασκευή.

Ωρες αγώνων 20.00 και 21.30

Οι ομάδες θα αποτελούνται από 8-10 αθλητές

Κάθε αγώνας θα έχει διάρκεια 40'(40Χ10) μικτά. Το χρονόμετρο σταματάει μόνο στα time outs. Στα τελευταία 2 λεπτά κάθε δεκαλέπτου ο χρόνος είναι καθαρός.

Σε περίπτωση ισοπαλίας δεν θα υπάρχει παράταση. (το αποτέλεσμα κάθε αγώνα δεν είναι το ζητούμενο)

Οι ομάδες δικαιούνται  ένα(1)  time out σε κάθε δεκάλεπτο.

Οι ομάδες είναι υπεύθυνες για τη σύνθεση των πεντάδων. Ο χρόνος συμμετοχής για κάθε αθλητή θα είναι ο ίδιος αναλογικά (από 20-25’) στη διάρκεια των 40'.

Η γραμματεία και η στατιστική θα ενημερώνει  για το χρόνο συμμετοχής  κάθε αθλητή.

ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΣ

Οι αγώνες θα έχουν επίσημη μορφή με διαιτητή και γραμματεία

Παρουσία νοσηλευτή σε όλους τους αγώνες και taping για τους αθλητές.

Οι αγώνες θα έχουν στατιστική κάλυψη σε  real time.

Οι αγώνες θα βιντεοσκοπούνται και τα βίντεο θα είναι προς διάθεση (με ένα ενδεικτικό κόστος)

Η συμμετοχή των αθλητών στο τουρνουά επίδειξης είναι δωρεάν.

Οι ενδιαφερόμενοι προπονητές θα ενημερώνονται από τα κανάλια επικοινωνίας του ASH για το πρόγραμμα των αγώνων και θα έχουν στη διάθεσή τους ένθετο με πληροφορίες για κάθε αθλητή (βιογραφικό, σωματομετρικά κλπ) καθώς και τη στατιστική του εικόνα από κάθε αγώνα. Το κλιματιζόμενο καφέ στον εξώστη του Athens Sports Hall μπορεί να φιλοξενήσει με άνεση έως και 40 άτομα ενώ θα υπάρχουν και 20 court seats.